Zeki İnsanları Konu Alan 10 Film

0
Akbank Kısa Film Festivali'nde Abbas Kiarostami Rüzgarı Esecek
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Hazır haftasonu tatilindeyiz, birazcık IQ almaz mıydınız? Üstün zekalı insanları konu alan filmleri listeledik. İMDB puanı göz önüne alınarak sıraladık. Güzel bir haftasonu geçirmeniz dileğiyle, iyi seyirler.


10) Enigma (The Imitation Game)

Yapımı: 2014
Süre: 114 dakika
Yönetmen: Morten Tyldum
IMBD Puanı: 6.4

Film, Alan Turing adlı matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır. Hükümet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing grubun en hırslısı, aynı zamanda en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor birisidir. Bu anlaşılmazlık grubu ve çevresindekileri ile arasında sorunlara yol açacak, başının belaya girmesine sebebiyet verecektir. Her şeye rağmen ülkesinin ve müttefiklerin geleceği ona bağlıdır. Karakterinden ödün vererek takım çalışmasına katılmalı ve bu şifreyi çözmelidir.

Enigma - MedyaBiz


9) 21

Yapımı: 2008
Süre: 123 dakika
Yönetmen: Robert Luketic
IMBD Puanı: 6.8

Zeki bir öğrenci olan Ben Campbell basit matematik konusunda uzmandır.6 arkadaşıyla birlikte Las Vegas casinolarında kart sayarak milyonlar kazanmaya başlarlar.Fakat her şey bu kadar güzel gitmez ve Ben Campbell Vegas’ta hiç de istemediği olaylarla karşılaşır.

21-MedyaBiz


8) Özgürlük Yazarları (The Freedom Writers)

Yapımı: 2007
Süre: 122 dakika
Yönetmen: Richard LaGravenese
IMBD Puanı: 7.5

Özgürlük Yazarları, 2007 yapımı bir Amerikan gençlik, drama filmidir. 9 Mart 2007’de Türkiye’de de yayınlanmıştır. Filmde, Hilary Swank, Scott Glenn, Imelda Staunton ve Patrick Dempsey’de rol almışlardır. Filmde Long Beach, Kaliforniya’da Woodrow Wilson Classical High School öğrencileri ve öğretmenleri Erin Gruwell’in Freedom Writers Diary isimli kitabı konu alınmıştır. Filmin yönetmeni Richard Lagravenese’dir.

Freedom Writers - MedyaBiz


7) Sherlock Holmes 

Yapımı: 2009
Süre: 129 dakika
Yönetmen: Guy Ritchie
IMBD Puanı: 7.6

Arthur Conan Doyle tarafından 1854 yılında kaleme alınan Sherlock Holmes dünyanın en çok bilinen kurgusal dedektiflerinden biridir. Bundan ilham alınarak yönetmenliğini Guy Ritchie’nin yaptığı 2009 Aralık ayında yapılan film, dövüş teknikleri ve efsanevi zekâsını silah gibi kullanan Holmes, ortağı Watson ile birlikte ülkesini yok edecek bir belayı imkânsız bir biçimde çözmesini anlatır. 2011 yılında filmin devamı olan Sherlock Holmes: Gölge Oyunları filmi ile yine bizi hayretlere düşürmeyi başarmıştır.

Sherlock Holmes- Medyabiz


6) Sihirbaz (The Illusionist)

Yapımı: 2006
Süre: 110 dakika
Yönetmen: Neil Burger
IMBD Puanı: 7.6

2006 yapımı film ABD ve Çek Cumhuriyeti ortak girişimiyle bir dönem filmidir. Yönetmenliğini Neil Burger üstelendiği film 20. Yüzyılda Viyana’daki bir sihirbazı anlatıyor. Edward Norton (İlüzyonist Eisenheim) rolünün hakkını sonuna kadar veren biri olarak bizi sinemaya bağlamayı başarıyor. Viyana veliaht tıyla olan mücadeleleri sonucunda Eisenheim’ın dâhiyane zekâsıyla olayın akışını seyircilere şaşırtıcı bir sonla buluşturup bizleri büyülemeyi başarıyor.

Sihirbaz- Medyabiz5) Sosyal Ağ (The Social Network) 

Yapımı: 2010
Süre: 121 dakika
Yönetmen: David Fincher
IMBD Puanı: 7.7

2010 yılı yapımı, yönetmenliğini  David Fincher yaptığı film 3 Oscar ödüllü filmdir. 2003 yılı Harward Üniversitesinde bir akşam vakti, Mark Zuckerberg bilgisayarının başına oturur ve ilk başta küçük çaplı ama daha sonralardan küresel çapa ulaşan Facebook adında sosyal bir ağ oluşturarak dijital devrim yapacaktır. Film bu başarının doğuşuyla birlikte Zuckerberg’in bir takım yasal davalarla uğraşmasını anlatır.

Sosyal Ağ - Medyabiz


4) Sıkıysa Yakala (Catch Me if You Can)

Yapımı: 2003
Süre: 141 dakika
Yönetmen: Steven Spielberg
IMBD Puanı: 8.0

FBI ajanları hiç şüphe yok ki kendilerine çok fazla güvenmektedirler; ancak bu kez karşılarındaki, onlar için bile pek de kolay bir lokma olmayacaktır. Henüz yirmili yaşlarında, çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek FBI’ı peşinden koşturmaktadır. Bu ya bir kedi-fare oyunudur ya da sadece farenin oyunudur. Amerikan sinemasının en büyük ustalarından Steven Spilerberg’in yönettiği filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks var.

Sıkıysa Yakala - MedyaBiz


3) Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) 

Yapımı: 2001
Süre: 135 dakika
Yönetmen: Ron Howard
IMBD Puanı: 8.2

Nash, öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Mezuniyetinden sonra, zamanla paranoid şizofreni olur; fakat hasta olduğunun farkına varamaz. Bir konferans sırasında aniden bir psikiyatristin karşısına çıkması ile olaylar zinciri değişir. Hastaneye yatar ve bu nedenle akademik çalışmalarından uzaklaşır.

Hastalığı kendi çocuğuna zarar vermesine neden olacak noktaya gelince eşi yeniden hastaneye gitmesi gerektiğini düşünür. Uzun süre hasta olduğunu kabul edemese de sürekli gördüğü kız çocuğunun hiç büyümediğini fark eder. Bu durum onun hastalığını kabul etmesini sağlar. Nash, yaşadığı hayali gerçekleri görmezden gelerek onlarla yaşamaya çalışacaktır. Gördüğü tedaviler etkili olmasa da eşi ve eski iş arkadaşlarının desteğiyle her şeye yeniden başlar. Kendi akıl hastalığını yine kendi aklı ile dizginleyerek akademik çalışmalarına yeniden hız verir. Tekrar üniversitede ders vermeye başlar. Sonunda gösterdiği sıradışı mücadeleyle şizofreni ile birlikte yaşamına devam eder. Ve tarih bu müthiş dehaya, akıl hastalığını yine aklıyla yenerek hayatının geri kalanını bilime adamasından ve hastalığının başlamasından evvel yaptığı buluşlardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülünü armağan eder.

Akıl Oyunları - MedyaBiz


2) Para Avcısı (The Wolf of Wall Street) 

Yapımı: 2013
Süre: 165 dakika
Yönetmen: Martin Scorsese
IMBD Puanı: 8.2

24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda tonla para kazanıp o parayı aynı zamanda çabucak harcayabilen birisi olur. Uyuşturucu kullanan, fahişeler ile ilişkiye giren pahalı ve pis bir hayatı vardır. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un biyografisinden esinlenilmiştir.

Para Avcısı - MedyaBiz


 1) Prestij – (The Prestıge)

Yapımı: 2006
Süre: 128 dakika
Yönetmen: Christopher Nolan
IMBD Puanı: 8.5

Film, 19. yüzyılda hızla değişmekte olan Londra’da başlar. Sihirbazların ileri derecede saygı duyulan ve gizemli kişiler olarak kabul edildikleri bu dönemde, Genç sihirbazlar olan Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale) şöhret olma yolundadırlar. Angier’in eşi Julia Piper Perabo yaptıkları bir gösteri sırasında kaza sonucu ölünce, Angier olaydan Borden’i sorumlu tutar. Bu olay iki sihirbazın arasında ömür boyu sürecek olan düşmanlık ve rekabetin başlangıcı olur.

The Prestige

Film konuları: Wikipedia, Beyazperde.com ve Sinemalar.com’dan alıntılanmıştır.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here