Wi-Fi Neden Her Yerde Aynı Çekmiyor?

0
Wi-Fi Neden Her Yerde Aynı Çekmiyor - MedyaBiznet
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Wi-Fi ile internete erişim sağlayanların karşılaştığı en büyük problemlerdendir Wi-Fi bağlantısının her yerde aynı çekmemesi. Bu durumun sebeplerini ve çözüm olarak neler yapılması gerektiğine yakından bakalım.


Artık hepimiz hayatında önemli bir yere sahip olan kablosuz ağların sinyal kalitesini yükseltmek için birkaç küçük cihaza daha ihtiyacımız var. Gelişen ve mobilleşen teknolojiyle beraber, kablosuz internet bağlantısına her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Artık bir evde kablosuz olarak internete bağlanan cihaz sayısı neredeyse o evdeki insan sayısıyla aynı seviyede. Mesela ben bu yazıyı yazmaya başladığımda evdeki Wi-Fi ağına bağlı olan cihaz sayısını merak ettim. Ev ahalisi olarak sadece dört kişi olmamıza rağmen akıllı telefon, tablet ve dizüstü PC gibi ürünlerimin çokluğu nedeniyle tam 7 cihazın kablosuz ağa bağlandığını fark ettim. Daha kalabalık bir ailede kablosuz ağa bağlanan cihaz sayısı daha da artacaktır elbette. Hal böyle olunca Wi-Fi sinyalinin evin her yerinde aynı düzeyde olmaması, farklı odalardaki sinyal problemleri ve hız düşmelerinin yaşanması, internet bağlantısının sürekli kopması gibi problemler can sıkıcı bir hale geliyor.

Wifi 2 - MedyaBizNet İlk olarak “Wi-Fi sinyali neden her yerde aynı çekmiyor?” sorusunu yanıtlayacak olursak, çok yakın bir zamanda fizik bölümü doktora öğrencisi Jason Cole‘un yaptığı deney yanıt olacaktır. Hemholdz denklemini baz alarak kendi evindeki Wi-Fi sinyallerini test eden Cole, router’ın odadaki konumuna bağlı olarak sinyal yapısının nasıl değiştiğini gözlemledi. Çıkan sonuçsa aslında bizim zaten bildiğimiz bir şeyi, deneysel ve matematiksel olarak kanıtlamış oldu. Deneyin sonucunda Wi-Fi sinyalini gönderen cihazla alıcı cihazlar arasındaki her türlü engel, sinyalin daha uzağa ulaşmasına engel oluyor. Yani oturduğumuz evlerdeki duvarların yapısı, modemin olduğu oda ile arka oda arasındaki tüm engeller Wi-Fi sinyalini düşürüyor. Ancak Wi-Fi sinyalinin her yerde aynı şekilde çekmemesinin tek sebebi bu değil.


Çevrenizdeki diğer Wi-Fi ağları

İnternet ağına bağlanmak için mevcut kablosuz ağları görüntülerken kendi modeminiz dışında onlarca Wi-Fi ağı görüyorsanız, bu da sizin sinyal kalitenizi etkileyen bir diğer unsurdur. Eğer çift bantlı bir router kullanmıyorsanız, komşularınızın kullandığı Wi-Fi sinyallerinin yarattığı çakışma sizi direkt olarak etkiliyor demektir. Bu sorunu kontrol etmek için hem Windows hem de farklı platformlar için ücretsiz yazılımlar bulunuyor. Hangi kanalda yoğunluğun olduğunu saptamak için bu yazılımları kullanabilirsiniz.

Wi-Fi - MedyaBizNet


Kötü pozisyon

Birçok kullanıcı Wi-Fi router’ını koyması gereken yeri düşünmeden PC neredeyse onun yakınlarına koymayı tercih ediyor. Ancak kötü bir pozisyonda kalan Wi-Fi router, daha kötü bir perfomansa sebep oluyor. Yani cihazınızı engellerden olabildiğince az etkilenecek, kablosuz ağa bağlanacak diğer cihazların orta noktası olacak bir yere konumlandırmaya çalışın. Wi-Fi sinyalleri yukarıdan aşağıya daha iyi iletildiği için, cihazınızı yüksekçe bir rafa koymanız daha kalite bir kablosuz ağa sahip olmanızı sağlayacaktır.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here