Toz Nelerden Oluşur?

0
Toz Nelerden Oluşur
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Evde, işte, okulda kütüphanede kısaca her yerde görebileceğimiz tozlar neden oluşuyor hiç düşündünüz mü? Kimi insanlar bu tozların insan bedeninden dökülen kırıntılarından kaynaklandığını söylese de aslında durum bununla tamamen alakasız.


Yıkandığımızda üzerimizdeki ölü hücrelerden kutulursunuz; ama eğer saç derseniz bu biraz daha kabul edilebilir bir cevap olur diyebiliriz. Sadece saç değil, hayvan derileri, kürk, yemek parçacıkları, kum, böcekler, polenler, ölü haşaratlar, böcek dışkıları, kıyafet lifleri, kurum ve çevre kirliliği gibi pek çok etkenle zenginleşen toz, hava ile sürekli evimize ve yaşam alanlarımıza taşınıyor.

Toz aslında çok küçük toprak parçacıklarından ya da çok çeşitli atıklardan oluşan; yerde, nesneler aracılığıyla ya da hava yoluyla çok ince, pudraya benzer bir maddedir.

Havada geniş bir alana yayılmış toz kümesi meteorolojide İngilizce “dust” sözcüğünden gelen DU kısaltması ile gösterilir.  Atmosferdeki tozun büyük  kısmı troposferde görülebilir ve toz oluşmasına uygun bölgelerde havalanan toz kümeleri havada uzun mesafeler katedebilir. Atmosferdeki toz kümeleri solunan havanın kalitesini önemli oranda düşürmesinin yanı sıra havacılığı da tehdit etmektedir.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Kültür ve sanat gelişmelerini yakından takip eden yazar, aynı zamanda sinema ve televizyon lisans eğitimini sürdürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here