Topladığı Parçalarla Kendine iPhone 6S Yaptı!

0
Topladığı Parçalarla Kendine iPhone 6S Yaptı!
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Google’ın eski mühendisi Scotty Allen, akıllı telefon pazarlarından topladığı parçalarla kendi iPhone’unu yaptı. Allen, 16 GB depolama alanına sahip bir iPhone 6S üretti ve tüm süreci 23 dakikalık bir videoda anlattı. Şu anda Apple Store’da 32 GB kapasiteli bir iPhone 6S 549 Dolar’a satılıyor. Allen ise kendi ürettiği telefonun yaklaşık 300 Dolar’a mal olduğunu belirtiyor.


 

Çin’in Huaqiangbei bölgesi, önemli bir elektronik üretim merkezi olarak biliniyor. Videoda Allen ilk olarak telefon kasası arıyor. Bu konuda birden fazla seçenekle karşılaşan Allen, bulduğu iPhone 6S kasasını lazer yardımıyla yuvalar açtırarak üretime hazır hale getiriyor.

İkinci adım olarak ekranı bulan ve bölgedeki zanaatkarların ekranı kendi isteğine göre hazırlamasını izleyen Allen son olarak telefonun iç parçalarını aramaya koyuluyor. Bu aşama çok küçük çipler barındırdığı için oldukça zorlu. Allen konu hakkında şöyle konuşuyor:

“En büyük engel, kendi anakartımı lehimlemek oldu. Bir noktadan sonra işlem üstesinden gelinemeyecek bir problem halini almaya başladı. Sadece lehimin çok küçük olması değil aynı zamanda bir mikroskobunuzun, çok kaliteli malzemelerinizin ve inanılmaz derecede dengeli ellerinizin olması gerekiyor. Üstelik, yüzlerce parçayı bu şekilde lehimlemenin yanı sıra işlemi doğru yapıp yapmadığımı test etme konusunda da büyük sorunlarla karşılaştım. İşlemci gibi bazı parçaları bulmak da hiç kolay değildi”.

Scotty Allen iPhone 6S

iPhone 6S üretmenin maliyeti 300 Dolar

Allen, Youtube videosunun yorum kısmında, bu işe girişirken bin Dolar değerinde harcama yaptığını ancak aldığı malzemelerin önemli bir kısmını kullanmadığını söylüyor. Allen’ın kullandığı malzemelerin toplam maliyeti 300 Dolar civarında.

Apple konu ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı. Allen videoda bu işlemin yaklaşık iki ayını aldığını ancak kendisinin çok da akıllı telefon düşkünü birisi olmadığını söylüyor. Ancak iPhone’u yaparken, bu işlemin bilgisayar toplamaktan çok daha farklı olduğunu fark ettiğini söyleyen Allen, Apple’ın mühendisliğinden etkilendiğini dile getiriyor.

Videoda Allen’ın telefon parçalarını bulmak için elektronik pazarında gezinmesi ise bir bilim kurgu filminde yedek parça arayan robotları anımsatıyor. Allen o sırada kendisini Blade Runner adlı filmdeymiş gibi hissettiğini söylüyor.

Kaynak: Cnet


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here