Tesla’nın Piyasa Değeri Ford’u Geride Bıraktı

0
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

İlk olarak 2003 yılında kurulan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, piyasa değerinde ünlü Amerikalı otomobil devi Ford’u geride bıraktı. Tesla, 2017’nin ilk çeyreğindeki başarılı grafiği sayesinde piyasa değerini arttırmayı sürdürdü. 


Geçtiğimiz yıl içerisinde 76 bin araç teslim eden Tesla, 2017 yılının ilk çeyreğinde ise 25 bin araç satışı gerçekleştirdi. İlk çeyrekteki başarılı çıkışı sayesinde hisselerini yüzde 5 oranında arttıran Tesla, Amerika’nın en büyük ikinci otomobil üreticisini geride bırakmış oldu. Tesla’nın Nasdaq’ta işlem gören hisselerinin değeri 48.6 milyar dolarken, Ford’un NYSE’de işlem gören hisselerinin değeri 45.4 milyar dolar seviyelerinde.

Tesla vs Ford

Geçtiğimiz yıl 6.7 milyon araç satışı gerçekleştirmiş olmasına rağmen Ford, Tesla’ya geçilmekten kurtulamadı. 13 yıllık bir girişimin, 100 yıllık büyük bir şirketi hisse değeri bazında geride bırakması, teknoloji sayesinde otomobil sektörünün ne kadar değiştiğinin de en büyük göstergesi oldu.

Bu başarının Tesla için sadece başlangıç olduğunu da belirtelim. Elektrikli otomobiller sayesinde bu başarıyı elde eden Tesla, gelecekte otonom otomobil teknolojilerinin de desteğiyle daha büyük başarılar yakalayabileceği öngörülüyor.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here