Teknolojik İcatlar Kronolojisi

0
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

İsveç çakısından Walkman’e, Nokia 3310’dan iPhone’a endüstri çağına kadar geçen zamanda bilimde ve sosyal hayatta insanlık tarihini etkileyecek, yaşamını değiştirecek gelişmeler oldu. İnsanlık tarihine baktığımızda endüstriyel devrime kadar geçen zamanda teknolojinin seyri şimdiki yaşadığımız çağdaki kadar hızlı ilerlemiyordu.

Son 20 senede ise yeni icatlar hemen inovasyona uğrayıp daha da hayret edebileceğiniz icatlara bürünüyolar. 14 sene önce ilkel cep telefonu kablosuz durumda iki farklı yerdeki iki farklı insanın konuşmasını sağlayabiliyorken o cep telefonu şimdilerde bir bilgisayar işlevi görüyor.

Bu yazımızda 20.yy başlangıcından itibaren milenyuma yani 2000 yılından başlayan insan hayatına yön veren, kolaylaştıran ve yeni şeyler icatlar etmesine neden olmuş ilham verici icatları, gelişmeleri tekrar hatırlayacağız.


Facebook (2004)

Arkadaşlarımızın doğum günlerini hatırlama, ilkokul hatta anaokul arkadaşlarımızı bulma yöntemlerimizi tamamiyle değiştiren icat sosyalleşmeye de ayrı bir boyut getirdi. Mark Zuckerberg ilk olarak Harvard civarındaki arkadaşlarıyla iletişim kurma adına kurduğu thefacebook.com sitesi ilk olarak lise ağlarına açıldı. Daha sonra diğer okullara derken bütün dünyaya yayılcak bir sosyal ağ sitesi haline geldi ve başındaki “the” kısmını attı.

Facebook (2004)


Nintendo DS (2004)

Katlanabilir Nintendo DS, iPhone’dan önce dokunmatik olarak oyun oynama deneyimi yaşatan ilk cihazlardan biri. Kablosuz çok oyunculu oyunları oynamamıza imkan veren DS pil ömrüyle de harika bir oyun cihazıydı.

Nintendo DS (2004) -MedyaBiz


Tomtom GO 300 (2004)

Tomtom öyle bir ilke imza attı ki şu an nerdeyse bütün araç navigasyon cihazlarına “Tomtom” diyoruz. Bu aynen peçeteye “Selpak” demek gibi. Dokunmatik ekranıyla, internete bağlı olmadan GPR sayesinde uydudan yerimizi belirlemesiyle bir anda hayat kurtaran cihazlar haline geldi Tomtom’lar. Daha sonraki versiyonlarında size nereden döneceğinizi, nereye sapacağınızı söyleyen yardımcılar eklendi.

Tomtom GO 300 (2004)


YouTube (2005)

Şu an üzerinde her ay 8 milyar saat video izlenen internet girişimi macerası 12 sene önce Youtube şirket ortaklarından birinin hayvanat bahçesindeki çektiği kısa videoyla başladı. Yaratıcı kişilerin ana akım medyaya ihtiyaç duymadan kendilerini başarıyla ifade edip global çapta ünlenmesine neden olan YouTube geçtiğimiz seneler boyunca hizmetini de geliştirdi. Uzaydan atlayan ilk insan Felix Baumgartner‘i canlı olarak full hd izleyebildik.

Neredeyse bütün ana akım müzisyenlerin klipleri düzenli olarak buradaki kanallara yükleniyor ve en fazla izleyiciye YouTube üzerinden erişebiliyor. YouTube’un bu başarısı sadece evcil hayvanlarınızın enteresan hareketlerini barındırmaya yarayan video depolama hizmetinden çok daha fazla şeye neden olabilecek vizyona sahip olmasıyla alakalıydı.

Youtube (2005)Xbox 360 + Kinect ( 2005)

Konsol camiasında olan rekabetler,  telefon ya da bilgisayar rekabetleri kadar can alıcı bir öneme sahip değildi. Ancak Xbox 360 ve Kinect sayesinde işler değişti. PS3 ile savaş kızışmaya başlamıştı. Projenin amacı bilgisayar ortamında herhangi bir kontrol çubuğu veya kumanda kullanmadan, sadece el hareketleriyle oyun oynayabilmekti. Nitekim daha sonraki konsollarda da Xbox One ve PS4 gibi, kullanıcının hareketleriyle konsoldaki uygulamaların ve oyunların etkileşime girmesi yaygın hale geldi.

Xbox 360 + Kinect (2005)


Google Maps (2005)

El haritalarının, şehir kılavuzlarının sonunu başlatan olay Google’ın, Maps hizmetini sunmasıyla başladı. Artık milyonlarca insan dünyanın dört bir yanında nereye gittiklerinden habersiz bir şekilde dolaşıyor. Bütün güvendikleri şey, ceplerinde taşıdıkları telefonun Google Maps hizmeti. Artık nereden dönecekleri, gittikleri yolların trafik bilgisi, sokak görünümü gibi özelliklerle de ayrılmaz bir parçamız haline geldi Google Maps.

Google Maps (2005)


Twitter (2006)

En basit haliyle bir mikro blog. Sıcak bir medya aracı olmasıyla çoğu insanın gazete gibi haberin 24 saat aralıkla ulaştığı mecralardan uzaklaşmasına neden olmuştur. Geçtiğimiz senelerde gördük ki, Twitter sadece nerede olduğunu me yediğini ya da sıkılıp sıkılmadığını yazan egoist insanlara kendini tatmin etme amacı gütmüyor bundan daha fazlası, toplumsal olayları etkiliyen hatta onlara yön veren çok etkili bir medya aracı olarak tarihte yerini aldı. Ünlülere, siyasi figürlerle, devlet adamlarına kadar herkesle iletişime geçebileceğiniz, merakımızı anlattıktan sonra ilgili yerden direkt olarak etkileşime  girebileceğiniz önemli bir mecra olarak Twitter son yüzyılın en önemli icatlarından biri.

Twitter (2006)


Nokia N95 (2007)

Küçük bir mobil mucize ve aynı zamanda bir kamera” olarak tanımlanan Nokia N95 multimedya bilgisayarı, fotoğraf makineleriyle karşılaştırıldığında çarpıcı görüntüleme özelliği ile satışa sunulmuştu. TIPA jurisi, Nokia N95’in geniş ebatlı ve net baskı olanağı sunan otofokuslu mercek, merceği koruyan mekanik objektif kapağı, yakın mesafe çekimlerine özel Tessar mercekli Carl Zeiss optik desteği ve uzak mesafelerdeki objeleri görüntülemek için 20x dijital zoom gibi özelliklerini ödüle layık bulmuştu.

Nokia N95 -- (2007)


Amazon Kindle (2007)

Kitapların iPod’ları ilk çıktığında asıl iPod’ların müzik endüstrisine ettiği büyük etkiyi kitap endüstrisine karşı belki yapamadı. Fakat fiyatının ucuz oluşuyla kitapların yavaş yavaş E-kitap şekline aktarılmasıyla popülerleşmeye başladı. Tıpkı Walkman gibi E-kitap okuyucu denildiğinde akla “Kindle” gelmeye başlıyor.

Amazon Kindle (2007)


Apple iPhone (2007)

İlk iPhone, Ocak 2007’de San Francisco’daki Moscone Center’da Steve Jobs tarafından tanıtılmıştı. İlk nesil iPhone, aynı sene içinde tüm dünyada satışa sunulmaya başlanmıştı. Apple iPhone’un ortaya çıkmasıyla beraber akıllı ceplerde geri dönüşü olmayan bir değişim başladı. Bugün sıradan olarak gördüğümüz bu işlevler, o zamanki iPhone için eşsiz işlevlerdi. 320×480 çözünürlüklü 3.5 inç ekran, zamanın en iyi ekranlarından biriydi. 2 megapiksellik bir kamerayla gelen iPhone, 8 GB’a kadar depolama alanını destekliyordu. iPhone OS, 2007 itibariyle üçüncü parti uygulamalarını desteklemiyordu. Ancak iPhone 1, mobil devrimini başlatacak kadar eşsiz özelliklere sahipti.

iPhone 1 (2007)


Tesla Roadster (2008)

Elektrikle çalışan ilk spor araba olarak taktir etsek de, araba seyir halindeyken binlerce laptop’un tüketebileceği kadar sarj tükettiği de bir gerçekti. Ancak şu an hem elektriği verimli kullanan hem de gayet uzun yol gidebilen arabaların gelişiminde önemli bir yeri oldu.

Tesla Roadster (2008)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here