Teknoloji Dünyasının Görünmeyen Problemi: E-Atıklar

0
Teknoloji-Dünyasının-Görünmeyen-Problemi-E-Atıklar-
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Teknoloji dünyasının görünmeyen problemi olan e-atık; hızla artan üretim ve tüketimin sonucunda ciddi bir problem olarak gözüküyor.


E-Atık Tüm Elektronik Cihazları Kapsıyor

Bugün akıllı telefonunundan 3D yazıcısına kadar hayatımızı kolaylaştıran birçok teknoloji ürünü bulunmakta. Her biri için teknolojiye borçluyuz. Ancak dünyanın görmediği çok önemli bir problemle ne yazık ki karşı karşıyayız: e-atıklar.

Elektronik atıkların kısaltması olan e-atıklar bilgisayar, akıllı telefon, tablet başta olmak üzere tüm elektronik cihazları kapsamakta. Her geçen gün teknolojinin büyük bir ivmeyle kendini geliştirmesi, kullanıcıların satın aldıkları elektronik cihazları artık çok daha kısa sürelerde yenilenmesi ve üretimin çok fazla artması e-atık problemini ciddi noktaya taşıyor.

E-Atıklar
E-Atık İstatistikleri Endişe Yaratıyor

2012 verilerine göre her yıl yaklaşık 50 milyon ton e-atık üretiyoruz. Her yıl sadece ABD’de 30 milyon bilgisayar e-atık olurken, Avrupa’da her yıl 100 milyon telefon e-atığa dönüşüyor. Çevre koruma ajansının verilerine göre bu atıkların sadece %15 ila %20’si geri dönüştürülüyor.

Oranın bu seviyede olması geleceğimiz konusunda endişe duymamızın en büyük sebebi. Geri dönüşüm oranlarının yetersiz olması kadar her geçen yıl üretilen e-atığın fazlasıyla artması da neden konunun bu kadar önemli olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan yeni rapora göre 2020 yılında e-atıklarda %53’lük bir artış olacak. Bu da 2020 yılında çıkan e-atıkların 350 Empire States binasına denk olması anlamına geliyor.

E-Atıklar

Aynı raporda yer verilen bilgilere göre şuanda 12.2 milyon ton e-atık istatistiğiyle Çin bu alanda birinci sırada yerini alırken, 11 milyon tonla ABD ikinci sırada yer alıyor. Eğer tahmin edilen veriler tutarsa 2020 yılına geldiğimizde 250 milyon tonluk bir e-atık bizi bekliyor olacak. Bu e-atık Keops Piramidi’nin 40 katı büyüklüğüne denk geliyor. 

ABD’nin listede ikinci sırada yer almasına karşı geri dönüşümde Avrupa’nın gerisinden kalıyor olması e-atık problemini yaratan başlıca sebeplerden biri. Geri dönüşüm kültürünü her alanda uzun süredir benimsemiş Avrupa ülkeleri 10 yılı aşkın süredir e-atık dönüşümüne dikkat ederken ABD’nin sadece bazı eyaletlerinde e-atıklar geri dönüşüm yapabiliyor.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here