Sürücüsüz Araçlar Ulaşımı Değiştirecek Mi?

0
Sürücüsüz Araçlar Ulaşımı Değiştirecek Mi - MedyaBiz
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Devir değişti, otomobillerden elimizi ayağımızı çekme vakti geldi. Ancak 2017 yılında artık sürücüsüz araçlar normal araçların yerini alacak mı diye sormuyoruz, bu ne zaman gerçekleşecek diye soruyoruz. Bildiğiniz gibi başta Google olmak üzere birçok teknoloji firması ve otomobil üreticisi yıllardır sürücüsüz araçlar konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Peki her geçen gün adını daha sık duymaya başladığımız araçlar tekonolojisi geleceğimizin ulaşımını nasıl değiştirebilir?


İnsanların Hayatı Kökten Değişebilir     

2012 yılında Google’ın ilk sürücüsüz araçlarından biri Steve Mahan tarafından test edildi ve bu test sürüşü videoya kaydedildi. Bu videonun ilginç tarafı %95 görme kaybıyla “yasal olarak” kör kabul edilen Mahan’ın sürücüsüz araçlarla birlikte hayatının nasıl değişebileceğini göstermesiydi. Videoda Taco Ball’e gitmek isteyen Mahan önce araçla yemek almaya gidiyor ve ardından kuru temizlemeciden giysilerini alıyordu. Test sonrası görüşlerini belirten Mahan, sağlık durumunun dolayısıyla her şeyin normalden daha fazla zamanını aldığını bazı yerlere hiçbir zaman gidemediğini ancak sürücüsüz araçlarla bunun aslında ne kadar olası olduğunu söylemişti.

Google - Sürücüsüz Araçlar - MedyaBiz

Sürücüsüz Araç Teknolojileri

Bu konuda birden fazla çalışma yapan firma olduğu için tabii ki tüm araçların kullandığı teknolojiler aynı değil. Ancak örneğin Google’ın araçlarındaki en büyük marifet otomobilin tavanında bulunan ve çevreyi 3D olarak haritalayan Velodyne 64-yönlü lazerden geliyor. Araçla zaten halihazırda bulunan harita bilgisi, bu lazerin sağladığı görüşle birleşerek aracın herhangi bir kaza yapmayacak şekilde hızını koruması ve çevreyi görmesini sağlayan tek teknoloji bu değil. Google’ın sürücüsüz aracı sensörlerle bezenmiş durumda. Hem ön hem de arka temponda bulunan sensörlerle beraber araçta dört radar, GPS ve ivme direnci ölçüm ünitesi gibi birçok teknoloji yer alıyor.

Sürücüsüz Araçlar - MedyaBizOlası Engeller Neler?

Sürücüsü araçları sorgulamaya gerek yok. Yazının en başında söylediğimiz gibi artık konu sürücüsüz araçların kullanıp kullanılmayacağı değil, bunun ne zaman olacağı. Ancak bu teknolojinin çok kapsamlı bir değişikliğe ihtiyaç duyuyor olması yasal konularda da bazı engeller barındırıyor. Bu teknolojinin yaygınlaşması ve yasallaşıp hayatımıza girmesi için yeni yasal düzenlemeler ve çalışmalara ihtiyacımız var. Neyseki başta ABD olmak üzere bu tür çalışmalar halihazırda yapılıyor. Örneğin California, Nevada, Michigan ve Florida eyaletlerinde sürücüsüz araçların trafiğe çıkması için yasal engeller aşılmış durumda.

Sonuç: Geleceğin Ulaşımı Sürücüsüz Otomobiller

Nasıl ilk otomobiller icat olduğunda ulaşım, taşımacılık kökünden değiştiyse; mevcut engeller aşıldığında, ki bu çok yakın geleceğimize denk geliyor, ulaşım yine kökünden değişecek. Önümüzdeki 1-2 yıl içinde yasal düzenlemelerin yapılmasının ardından sokaklarda sürücüsüz araçlar görmeye başlayacağımıza inanıyorum.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here