Sosyal Medya Diyeti İle Neler Değişiyor?

0
Sosyal Medya Diyeti İle Neler Değişiyor - medyabiznet
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Hayatımda nelerin değişeceğini görmek için 1 aylığına tüm sosyal medya hesaplarımı kapattım ve bilin bakalım ne oldu?Başta Facebook olmak üzere tüm sosyal medya araçlarının alışkanlıklarımızı davranışlarımızı ve huylarımızı kökten değiştirdiğine inanlardanım. Yakın geçmişte akıllı telefonların da hayatımıza hükmetmesiyle beraber sosyal medyanın günlük yaşamımıza etkisi daha da arttı. Bundan 10 yıl önce gittiğimiz bir restoranda fotoğraf makinemizi çıkarıp yediğiniz yemeğin fotoğrafını çekmeye kalksaydınız, büyük ihtimalle şaşkın gözlerle karşılaşır ve görgüsüz damgası yerdiniz. Ancak bugün baktığımızda büyük bir çoğunluk her yediği yemeği rahatlıkla sosyal medyada paylaşabiliyor ve bu davranış gayet normal karşılanıyor.

Yemek fotoğrafı paylaşmak - medyabiznetTabii ki sosyal medya ile davranışlarımız dışında gündelik yaşantımız da değişti. Artık pek farketmesek bile günümüzün önemli bir bölümünü bu mecralarda vakit geçirerek harcıyoruz. Birini beklerken hemen telefonumuzu çıkarıp Facebook‘ta veya Twitter‘da neler olup bittiğine bakıyoruz. Bir arkadaşımızla yemek yerken veya kahve içerken bile sosyal medya hesaplarımıza gelen bildirimleri görmezden gelemiyor, telefona gömülmüş bir şekilde vaktimizi geçiriyoruz.

sosyal medya diyeti ile hesap kapatmak -medyabiznetFacebook
‘un Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığı ilk vakitlerden bu yana aktif olarak kullanan biri olarak son zamanlarda sosyal medyada geçirdiğim zaman beni rahatsız etmeye başlamıştı. Özellikle amaçsızca ekranı sürekli aşağıya indirip Facebook zaman tüneli akışına boş boş bakıyor olmam, acaba 1 ay tüm sosyal medya hesaplarımı kapatsam hayatım nasıl değişir sorusunu sormama neden oldu. Bu noktada bir şeyin altını çizmek istiyorum. Sosyal medya hesaplarımı kullanmadığım zamanlarda çok daha faydalı şeylere vaktimi geçirmek gibi bir amacım yoktu. Ancak boş boş Facebook‘a bakmak yerine bir oyun oynamak, birinin durum güncellemesini okumak ve paylaşılan komik bir videoyu izlemek yerine bir kitap okuyabilmekti amacım. Nitekim de bunu başardım diyebilirim.

Sosyal Medya Diyeti - Kitap Okudum


Elim uygulamaya gidiyor, kimseye ulaşamıyorum!

Sosyal medya hesaplarımı kapattığım ilk gün vücudumun henüz bu fikri benimseyemediğimi fark ettim. İşten çıkıp otobüse bindiğimde yaptığım ilk iş telefonumu çıkarıp Facebook uygulamasına tıklamak oldu. Ancak hesabımı kapattığım için karşıma kullancı adı ve şifrenin girildiği ekran çıkınca, hesaplarımı kapattğımı hatırlayıp uygulamayı kapatmak zorunda kaldım. Hesaplarımı kapattığımı kavrayabilmem ve Facebook veya Twitter uygulamasına tıklamam gerektiğini anlamam bir 2-3 gün sürdü sanırım. Hayatımda Facebook‘un olmayışının ilk büyük etkisini birçok kişiye ulaşamayınca anladım. Tabii ki yakın arkadaşlarımın telefonu var ancak Facebook‘ta sürekli iletişimde olduğum ve bende telefon numarası olmayan o kadar insan varmış ki, 1 aylığına hiçbiriyle konuşamadım. Facebook‘un bu iletişim gücü o kadar güçlü ki, hatırlasınız MSN‘in kapanmasına sebep olmuştu.

facebook kapatmak - medyabiznet


Hobilerime ayıracak daha fazla zaman

Kendimi bildim bileli PC oyunlarıyla çok vakit geçiren bir insanım. Ancak son dönemde oyanacak onlarca farklı oyunum olmasına rağmen bir tanesini bile adam akıllı oynamadığımdan dert yanıyordum. Sonra bu sorunun bir şekilde sosyal medya bağımlığımla alakalı olduğunu fark ettim. Çünkü ya oyuna girdikten sonra gelen bildirimler yüzünden dikkatim dağılıyor ve oyun sürem kısalıyordu ya da oyun oynarken Facebook‘ta neler olup bittiğini merak edip oyun oynamayı yarıda kesiyordum. (evet durum bu kadar ciddiydi)
1 aylık sosyal medya diyetinde ise uzun süredir yapamadığım şeyi yaparak 3 oyun birden bitirdim. Çünkü eve gidip PC başna geçtiğimde açabileceğim bir Facebook veya Twitter yoktu. Boş boş masaüstüne bakamaycağım için bir süredir kendimi bir türlü veremediğim oyunlara verdim ve bu durumdan çok mutlu oldum.
Ayrıca internette benim için sosyal medya olmayınca eski alışkanlığım ola forum ve sözlük kültürüne geri döndüm. Bu iki mecranın da sosyal medyaya olan benzerlikleri olsa da özellikle Facebook yerine sözlükte vakit geçirmek benim için daha anlamlı.

Hobilerime ayıracak daha fazla zaman - medyabiznet


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here