Nikola Tesla’nın Ölüm Işını Projesi (Teleforce)

0
Nikola Tesla - Teleforce
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Buluşları ve çalışmalarıyla dünya tarihinin sıradışı mucitlerinden olan Nikola Tesla’nın tasarladığı ölüm ışını projesini detaylarıyla açıklıyoruz. Öncelikle Nikola Tesla’yı yakından tanıyalım.Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Kimdir?

Yıldırımların efendisi” olarak bilinen Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’ da Avusturya monarşisiyle yönetilen Sırbistan’ın Hırvatistan sınırındaki kenti Smiljan’da dünyaya gelir. Ortodoks kilisesinde papaz olan babası, Tesla’nın da papaz olmasını ister ancak Tesla mühendis olup bilimle uğraşmayı tercih eder. İcat yapmaya 5 yaşında başlayan Tesla, 9 yaşında okulundaki matematik sorularını aşırı derecede hızlı çözdüğünden öğretmenleri tarafından kopya çektiği düşünülür. Bunun üzerine ailesi ve öğretmenlerin gözetiminde bir sınava tabi tutulan Tesla sınavı aynı hızla çözerek hem kopya çekmediğini hem de “dahi bir çocuk” olduğunu kanıtlar.

Beş yaşında kardeşini kaybetmesiyle ilişkili olduğu söylenir. Kardeşinin ölümünden sonra onun kadar iyi ve zeki olmayı takıntı haline getirir. Tesla, ders çalışma konusundaki sona ermeyen odaklanma gücü ve ısrarını buradan alır. Aralıksız çalışıp araştırma yapan Tesla’nın “görselleştirme” yeteneği vardır. Yani bir makine veya icat üzerinde çalışırken onun gelecekte nasıl bir hal ve şekil alabileceğini hayal ederek çalışmalarını ona göre sürdürür.

Birçok icat ve makinesi olmasına karşın içlerinde belki en ilgi çekenlerden biri ölüm ışını olsa gerek.


Ölüm Işını Projesi (Teleforce)

Hayatı boyunca savaşmaktansa bilimsel araştırma ve keşiflerin insanlığın en birincil önceliği olmasını savunan Tesla’nın son büyük çalışması, dünya barışına katkıda bulunacağına inandığı bir silah tasarlamak olur. “Ölüm ışını” (death beam – teleforce) olarak adlandırılan bu silah, aşırı derecede yoğunlaştırılmış ve sıkıştırılmış bir elektrik ışınını çok uzak mesafelere yönelebilecektir. Uzun mesafedeki bu başarısıyla resmen elektrikten bir duvar örerek orduları durduracak, savaş uçakları silah olmaktan çıkıp bu duvarı aşamıyacaklar ve böylece askeri yöntemlere gerek kalmadan ülkenin güvenliği sağlanacaktır.

Tesla Tower - MedyaBiz

Long Island’ın tepelik bölümünde Wordenclyffe yakınında zamanla yavaş yavaş yükselen garip bir yapı bütün seyredenlerin ilgisini çekmeyi başarır.  Bu garip yapının tek parça olmasının dışında büyük bir mantara benzeyen bu yapı, yerdeki kısmı geniş olmakla birlikte 62 metre yukarısındaki tepe noktasına doğru daralan kafes şeklindeki bir iskelete sahipti. Tepesinde 30 metre çapında bir yarım küreyle örtülüydü. İskeleti, bronzdan yapılma kalın cıvata ve bakırlarla birbirine bağlanmış, sağlam ağaç kolanlardan yapılmıştı, yarım küre şeklindeki tepe, üstten yüzeysel olarak bakır bir elekle kaplıydı. Tüm yapıda demir metali hiç yoktu.

Nikola Tesla’nın Ölüm Işını Projesi (Teleforce)Tesla’nın şanlı küresinin ABD’nin emniyetini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle tahrip edilmesine karar verildi.
İlk başta kablo bağlanarak yüksek yapıya öne çekip dengesini bozmak için yapılan denemelerden sonra, en sonunda temeli dinamitleyerek devrildi. O zaman bile, kule çökerken parçalanmadı aksine hasar olmaksızın yana yattı ve en sonunda parça parça söküldü.

Not: Sovyetler Birliği’de zamanında bu projeyle ilgilendi. Ancak yeterli desteğide sağlamadı.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here