Mobil Güvenlik Rehberi

0
Mobil Güvenlik Rehberi - MedyaBizNet
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Mobil cihazlarımızda güvenlik, içlerinde depolanan önemli verilerin kötü niyetli kişilerin ellerine geçebilme tehlikesi nedeniyle ihmale gelmeyen bir konu.

Akıllı telefonlar ve tabletler, modern hayatın en büyük parçalarından biri haline geldi. Hal böyle olunca da bütün kişisel bilgilerimiz bu cihazlarda depolanır oldu. iCloud’da çıkan güvenlik skandalından sonra insanların özel fotoğraflarının sızdırılması her ne kadar gündemde büyük bir yer edindiyse de aslında işin bir diğer tarafı daha var.

Fotoğrafların alınması gibi kişisel bilgilerinizin hatta kredi kartı bilgilerinizin bile “hacker”lar tarafından ele geçirebileceği gibi bir durum söz konusu. Bunun dışında en basitinden telefonunuza şifre koymamanız bile aslında bilgilerinizi büyük bir riske atmanıza neden olabiliyor. Sonuçta geleneksel bilgisayarların aksine mobil cihazlar rahatlıkla çalınabilir ve taşınabilir parçalar. Üstelik böyle olmasının dışında kredi kartı numaranız, kimlik bilgileriniz, e-posta adresiniz, şifreleriniz kısaca hemen her şeyimiz bu küçük cihazlarda saklı durumda. Böyle baktığınız zaman bu cihazların hepsi birer içi para dolu şifresiz kasa gibi.

Bu yazımızda sizlere mobil cihazlarımızı bekleyen tehlikeler ve bu tehlikelere karşı neler yapabileceğimizi anlatacağız. Ayrıca hem iOS hem de Android için çeşitli güvenlik adımlarından bahsedeceğiz.


Cihazı kaybetmekten ya da cihazın çalınmasından doğan tehlike

Artık mobil aygıtlarımız, barındırdıkları kişisel bilgiler nedeniyle birer altın madeni gibiler. Eğer cihazınız unutkanlık ya da hırsızlık kurbanı olmuşsa ve cihazınızda herhangi bir parola yoksa o halde telefonunuzdan kötü niyetli kimselerin elde edebilecekleri şeyler şunlar;

 • E-posta adresiniz ve içerisinden kayıtlı bulnan bilgiler (bir başkasına ait kredi kartı bilgileri de bulunabilir örneğin)
 • Facebook, Google+ ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarımız
 • Tarayıcınızda kayıtlı şifreler
 • Wİ-Fİ ağ güvenlik kodu
 • Aygıtınızda kayıtlı fotoğraflar ve videolar

Bu bilgiler ilk etapta telefonunuzdan elde edilebilecek bilgiler olsa da bunun dışında biraz daha düşününce daha farklı bilgileri de telefonunuzu elinde bulunduran insana servis etmiş oluyorsunuz. Misal iletişim kurduğunuz insanlar, arama geçmişiniz, ortaklarınızla olan mesajlaşmalar…

Cihazı kaybetmekten ya da cihazın çalınmasından doğan tehlike - medyabiznet


Kimlik hırsızlığı

Dolandırıcılık da gelişen teknoloji ile e-dolandırıcılık olarak çağa ayak uydurdu. Sahte e-posta, web siteleri, uygulamalar ya da mesajlarla kişinin şifreleri, kredi kartı bilgileri çalınabilir. Bunların en çok yaşandığı örneklere şunları verebiliriz:

 • Angry Birds gibi popüler uygulamaların sahte versiyonları
 • Bankalardan ya da finansal enstitülerden geliyormuş süsü verilmiş e-postalar
 • Resmi dairelerden geliyormuş izlenimi uyandıran SMS’ler.casus yazılım saldırısı ve kimlik hırsızlığı - medyabiznet

Casus yazılım saldırısı

İnternet ve bilişim dünyası geliştikçe hacker‘ların ulaşabilecekleri yerlerin sayısı da artıyor. Siber korsanlar, akıllı cihazlarınıza casus yazılımlar ile hiçbir bilginiz olmadan girebiliyor ve kişisel verilerinizi bu yazılımlar sayesinde kopyalayabiliyorlar. Bu yazılımlar cihazınıza yüklendikten sonra, klavyenizde bastığınız bütün tuşları karşı tarafa iletebiliyor. İsim, telefon, e-posta adresi bilgilerinizi alabiliyor ve tarayıcınıza kayıtlı kredi kartı bilgilerinizi ele geçirebiliyor.


Cihazlarınızın kaybolması ya da çalınması durumu için genel ipuçları

 • Öncelikle çok basit olsa da söylemeden geçemeyeceğimiz şey olan cihazlarımızdaki PIN kodunu, şifreyi ya da desen kodunu mutlaka ayarlamanız gerektiğidir. Bu güvenlik önlemi, cihazınızdaki bilgilerin deneyimli bir hacker tarafından alınmasını önleyemeyebilir; ancak sıradan hırsızların bilgilerinize kolayca ulaşabilmesini önler.
 • Farklı servisler için farklı şifreler kullanın. Her hesabınız için aynı şifrenizin olması, bilgi güvenliği adına intihardan farksızdır.
 • Kredi kartı bilgilerinizi cihazınızda saklamayın.
 • Cihazınız çalındığında ya da kaybolduğunda cihazınızı uzaktan kitleyin ve silin. Ayrıca benzer yöntemle cihazınızın nerede olduğunu da görebilirsiniz.

Kimlik hırsızlığı için yapabilecekleriniz

İlk olarak gelen SMS ve e-postalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu mesajlardaki kelime hatalarına özellikle dikkat etmelisiniz çünkü çoğu sahta SMS ve e-postada düzgün bir dil kullanılmaz.

Bunun dışında indirdiğiniz uygulamanın güvenilir bir kaynaktan geldiğini doğrulamalısınız. Örneğin Angry Birds uygulamasının geliştiricisi Rovio olarak gözükmüyorsa buna dikkat etmelisiniz.

E-posta ve SMS’leriniz asla ve asla herhangi bir şifre, kredi kartı bilgisi ve kişisel bilgi içermemelidir. Bu nedenle mesajlarınızı gözden geçirip temizlemeniz çok önemli.

Casus yazılım tehlikesine karşı nasıl önlemler alabilirim - medyabiznet


Casus yazılım tehlikesine karşı nasıl önlemler alabilirim?

Bir uygulamayı yüklerken bodoslama yüklemek yerine uygulamanın cihazınızda nerelere ulaşmak için izin istediğini mutlaka kontrol edin. Eğer indirdiğiniz uygulama, tamamen alakasız olarak kişisel bilgilerinize, cihazınızın kritik fonksiyonlarına ulaşmak istiyorsa o zaman uygulama bir casus yazılımı olabilir.

Telefonunuzun güvenlik ayarlarıyla oynamayın. Elektronik cihazların yazılımının kırılması nam-ı diğer “jailbreaking“, akıllı telefonunuzu saldırıya daha korumasız bir hale getitir.

Cihazınızın yazılımını her zaman güncel tutun. Üreticiler sıklıkla güvenlik açıkları yakalıyolar ve bu açıkları kapatmak amacıyla güncelleştirmeler yapıyolar. Bu açıdan yazılım güncellemesi telefon ve tabletiniz için gayet iyi bir şey.

Elbette en önemlisi de cihazınıza bir güvenlik duvarı ve antivirus yazılımı yükleyin.

Cihazımı uzaktan sıfırlamak ve kitlemek medyabiznet


Cihazımı uzaktan sıfırlamak ve kitlemek için ne yapabilirim?

Eğer cihazınız Android ise; Android Cihaz Yöneticisi aradığınız çözümü sunuyor ama elbette öncelikle Google Play‘den bu uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Android Cihaz Yöneticisi’ni cihazınızda açmak için cihazın uygulamalar menüsünden Google Ayarları’nı açın. Android Cihaz Yöneticisi’ne girin. “Buradan Cihazın konumunu uzaktan belirle” ve “Uzaktan kilitlemeye ve fabrika ayarlarına sıfırlamaya izin ver” seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Kaybettiğiniz ürün bir Apple ise o zaman da;

Cihazınızda mutlaka “iPhone’umu Bul” uygulamasını kurmuş olmanız gerekmektedir. iClound Find adresine Apple kimliğiniz ile giriş yapın (iClound’da kullandığınız ile) ve iPhone’umu Bul’a tıklayın. Tüm aygıtlara tıklayın ve silmek istediğiniz aygıtı seçin.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here