Londra Hava Kirliliğinde Pekini Geride Bıraktı!

0
Londra Hava Kirliliğinde Pekini Geride Bıraktı!
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Londra’ya “Büyük Duman” denmiyor boşuna. Şubat ayının başlarında İngiltere’nin başkentinin hava kalitesi Pekin’den daha beter hale geldi.


Londra’da hafta içinde, soğuk ve rüzgarsız havada biriken kirlilik, şehrin hava kalitesinde yeni bir rekor gerçekleştirmiş oldu. 2012’de King’s College London’da yapılan kirlilik indeksinin ortaya çıkmasından bu yana en yüksek değerlerin 17-24 Ocak tarihlerinde gerçekleştiği ve 20 farklı bölgelerde katsayının sınır değer olan 10’a ulaştığı belirtildi. Üniversite, şehrin farklı bölgelerine yerleştirilmiş sensörler sayesinde, parçacıklı madde ve çeşitli gazlar gibi çeşitli kirlilikleri ölçebiliyorlar.

Yüksek kirlilik seviye durumları halinde bir görünüp bir kaybolabiliyor. Bir hafta boyunca farklı zamanlarda Londra’daki hava durumu Pekin’den daha kötü değerlere ulaştı.

Hava Kirliliği - Londra

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, geçmiş sene göreve başladığından beri ilk defa bu hafta “çok yüksek” kirlilik uyarısı verdi. Vermiş olduğu uyarı, kirlilik seviyelerinin yasal saatlik sınırın iki katından daha fazla olduğunu gösteriyordu. Çocuklara oyun oynamak için dışarıya çıkmamaları, kapalı alanlarda kalmaları söylendi.

İngiltere 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği hava kalitesi sınırlarını aşmakta. Geçen sene Londra’daki kirlilik değerleri yıllık sınırını sadece sekiz gün içinde aşmıştı; bu sene sadece beş gün yeterli oldu şimdiden.

Londra Belediye Başkanlığının verilerine göre, zehirli hava sebebiyle her yıl 9400 erken ölüm gerçekleşmekte. Londra’nın taksilerinin yapan şirket dizel ile çalışan filosunun elektrikle çalışması için 400 milyon dolara yakın para topladı.

Londra’da sağlık nedeniyle kömür yakılması 1273’ten beri yasak. 1952’de binlerce insanın ölümlerine sebep olan sis felaketlerinden sonra, 1956 yılında ülkede etkili olan Temiz Hava Hareketi başlamış oldu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here