Jibo; Sosyallik Delisi Mini Robot!

0
Jibo; Sosyallik Delisi Mini Robot! - MedyaBiznet
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Bu zamana kadar kimse “Ailenizin robotu” terimini bu kadar gerçekçi kullanmamıştı. JIBO’yu görüp tanıyınca bunun ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız. MIT‘ın Kişisel Robot Grubu Başkanı olan Cynthia Breazeal’ın  projesi olan JIBO belki ASIMO, Jimmy veya diğer arkadaşları gibi fiziksel açıdan “insansı” olmasa da sosyal açıdan apartman komşunuz dırdırcı teyze kadar insansı emin olun. Şekil olarak bir biblo ile gece lambasının birleşimini andıran JIBO belki de o yüzden bu kadar tatlı geliyordur. Çünkü biliyoruz ki bu sevimli varlığın bir gün kafası atsa bile peşimizden koşturmaya izin verecek bir fiziği yok…
Değil mi? Güvendeyiz bence, yani…


 

Cynhia Breazeal, JIBO üzerinde uzun zamandır çalışıyordu. Nihayet  artık son üretim aşamasına geldiğinde parayı bulmak için herkes gibi o da online proje sitelerine yöneldi. Indiegogo sitesinde başlattığı projede hedef 100 bin dolarken toplamda 2.888.508 dolar topladı.

Cynthia Breazeal - MedyaBiznetJIBO’nun yetenekleri arasında; görme, duyma, öğrenme, yardım etme, konuşma ve dostluk kurmak var. Evet, yanlış duymadınız dostluk kurmak, aksi halde neden ailenizin robotu olsun ki? İki yüksek çözünürlüklü kamera ile yüzleri tanıyıp takip edebiliyor, resim çekebiliyor ve video arama yapmanızı sağlıyor.

Jibo Robot - MedyaBiznet

Gündelik işlerinizde bir kişisel asistan edası ile sizin yardımınıza koşarken mesajlarınızı okuyor, e-postalarınızı kontrol ediyor, listenizdeki etkinlikleri hatırlatıyor. Ayrıca ona sadece konuşarak da hatırlatma ekleyebiliyorsunuz. Hatta küçük çocuklara hikaye anlatabiliyor.

360 derecelik mikrofunu ve doğal dil işlemcisi sayesinde JIBO ile evin her yerinden konuşabiliyorsunuz. Yapay zeka algoritması hayatınıza uyum sağlaması için sizin istek ve tercihlerinizi öğrenmesini sağlıyor.

İki farklı türü olan JIBO’nun ev versiyonu 749 dolarken geliştirici versiyonu 900 dolar.  Ciddi bir talep gören JIBO için stok sıkıntısını çözmek için çalışmalar sürüyor.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here