Google Satın Alımlarının Altında Yatan Stratejiler

0
Google Satın Alımlarının Altında Yatan Stratejiler - MedyaBiznet
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Dünyanın en büyük ve en yenilikçi teknoloji şirketlerinden biri olan Google, her yıl onlarca farklı firmayı bünyesine katıyor.


Teknoloji dünyasında özellikle büyük şirketlerin değerli gördükleri girişimleri veya olgun şirketleri satın almasına fazlasıyla alıştık. Hatta artık bu satın alımlar bize öylesine normal bir şeymiş gibi geliyor ki Microsoft‘un Nokia gibi büyük bir devin mobil bölümünü satın almasına bile pek şaşırmıyoruz. Ancak baktığımız zaman belki de teknoloji dünyasının en önemli şirketlerinden biri olan Google, bu satın alımlarda işi biraz abartmış gibi görünüyor. Çünkü ilk satın alımını 2001 yılında Deja şirketini bünyesine katarak gerçekleştiren Google, bundan sonra tam 176 şirketi veya servisi satın almış. İngiltere merkezli pazarlama ajansı Apitude‘un açıklamasına göre Google, 2014 Ocak ayından iki yıl öncesine kadar en yakın 5 rakibini toplam satın alımından daha fazla para harcadı.  

Peki Google’ın bu satın alımlardaki stratejisi ne? Bu soruyu Google’ın en önemli ve en pahalı satın alımlarına bakarak cevap vereceğiz.

Google Satın Alımları - Medyabiznet


10) SkyBoxlmaging (100 Milyon Dolar – 2014)

Google tarafından 500 milyon dolara satın alınan SkyBoxlmaging bir uydu teknolojileri firması. Google’ın bu satın alımı gerçekleştirmesindeki sebep ise Skybox’ın uydu teknolojilerini kullanarak Google Maps‘ın haritalarını daha doğru yapmak ve güncel tutmak.

SkyBoxlmaging Google - MedyaBiznet


9) Dropcam (555 Milyon Dolar – 2014)

Aslında bu satın alım, Google’ın bir başka satın alımı olan NestLabs ile ilgili. Google, bir video görüntüleme güvenlik teknolojileri firması olan Dropcam’i satın alıp NestLap’in ev otomasyon ürünlerini geliştirmeyi hedef aldı.

Dropcam - MedyaBizNet


8) Postini (625 Milyon Dolar – 2007)

Google’ın Gmail’in güvenliği için Postini’yi hali hazırda kullanmasının ardından şirketi gelecek için değerli gördüğünden bu firmayı satın almıştı. Ancak 2014‘te bu servis durduruldu.

Postini - MedyaBiznet


7) ITA Software (700 Milyon Dolar – 2010)

Yolculuk rezervasyon yazımları arasında çok önemli bir oyuncu olan ITA, Google’ın ezeli rakibi Microsoft’un sahip olduğu Bing Travel ile pazarı domine ediyordu. 2010 yılında ITA’yı satın alan Google, bir yıl sonra Google Flights servisini kullanıcılarına sundu. Yani ITA’yı satın alarak bir başka kulvarda daha Microsoft’a meydan okumaya başladı.

ITA Software - MedyaBizNet


6) AdMob (750 Milyon Dolar – 2009)

Bu satın alımdan önce, mobil cihazlarda internet kullanımı çok önemli derecede artış gösteriyordu. Google da buna hemen reaksiyon gösterdi ve mobil reklam platformu olan AdMob’u bünyesine kattı.

 

AdMob - MedyaBizNet


5) Waze (966 Milyon Dolar – 2013)

GPS tabanlı navigasyon uygulaması olan Waze, anlık olarak sürücülerin diğer sürücleri yol durumu gibi konularda bilgi vermesi üzerinde çalışıyor. Uygulama bu denli akıllıca olunca, Google da tabii ki Waze’i kendi servislerine adapte etmek için satın almaktan kaçınmadı.

Waze - MedyaBizNet


4) YouTube (1.65 Milyar Dolar – 2006)


2005 yılında kurulan ve çok kısa bir süre içerisinde milyonlarca insana ulaşan YouTube, belki de Google’ın en akıllı satın alımlarından biriydi. Servisin kurulmasının 1 yıl ardından oldukça da yüklü bir para ödeyerek satın alınan YouTube’un şu an ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz.

Youtube (2005)


3) DoubleClick (3.1 Milyar Dolar – 2007)

Online reklamcılık dünyasında ciddi bir şekilde yer almak isteyen Google, bu amacı için 2007 yılında DoubleClick’i satın aldı. Şirket bu hamleyle sadece onların yazılımını değil aynı zamanda şirketin web yayıncıları, reklamcılar ve ajanslarla olan ilişkisini de satın almış oldu.

DoubleClick - MedyaBizNet


2) NestLabs (3.2 Milyar Dolar -2014)

Yakın geleceğin önemli teknoloji başlıklarından olan “akıllı ev” Google’ın önem verdiği bir diğer konu. Bu nedenle geçtiğimiz yıl akıllı termostat ve duman dedektörleriyle tanınan NestLabs, 3,2 milyar dolar karşılığında Google’ın oldu.  Ayrıca, NestLabs’ın kurucusunun “iPod’un babası” olarak tanınan Tony Fadell olduğunu da belirtelim.

NestLabs - MedyaBiznet


1) Motorola (12 Milyar Dolar – 2011)

Bugüne kadar hep bir yazılım firması olan Google’ın bir akıllı telefon üreticisi olan Motorola’yı alması epey ilginç bir gelişme olmuştu. Ancak bu satın almanın arkasında Motorola’nın elinde tuttuğu patentlerin önemi yatıyordu. Lakin yine de Google kâr etmediği nedeniyle Motorola’yı 2014 yılında Lenova’ya sattı. Ancak hâlâ önemli patentler firmanın elinde.

Google-Motorola-MedyaBizNet


“Google bu satım alımlara yaklaşık 25 Milyon Dolar harcadı.”


Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here