Girişim Fikri Bulmanın 5 Püf Noktası

0
Girişim Fikri Bulmanın 5 Püf Noktası - medyabiz
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Bir girişimin en temel niteliği fikirdir. Kişiliğinize her anlamda uyacak ve gelir elde etmenizi sağlayacak bir girişim fikri bulmak zor bir süreçtir. Ancak tek bir değişken bağlıdır; size. İyi bir fikir bulmak için sıradışı yöntemlere ihtiyacınız yok, tek ihtiyacınız olan şey kendinizi iyi tanımak. Bu yazımızda 5 farklı yöntemle bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlamanıza yardımcı oluyoruz.


1) Nelerden keyif aldığınızı düşünün

Bu önerinin klişeleşmiş olması bu maddeyi önemsiz kılmıyor elbette. Hayatta neyi yapmak size anlamlı, tatminkâr ve zevkli geliyor? Bu soruyu kendimize sormalıyız. Konfüçyüs’ün “Sevdiğiniz bir iş bulun, böylece hayatınız boyunca bir gün bile çalışmak zorunda kalmazsınız.” sözü bunu anlamanıza yardımcı olabilir. Hobilerinizi bu kapsam dışında tutmak zorunda değilsiniz.

Keyif aldığınız şeyin ne olduğunu bulduktan sonra kendinize “Peki bunu nasıl bir projeye, gelire çevirebilirim?”sorusunu sormanız gerekir. İnsanlarla iletişim kurmak hoşunuza mı gidiyor? Sosyal ağ platformu yapmaya başlayın, mesela Mark Zuckerberg gibi. İş modeli ve fikir akla yatkın olunca ihtiyacınız olan destek ve yatırımı bulmakta zorlanmayacaksınızdır.

elerden keyif aldığınızı düşünün- medyabiz


2) Sizi mutsuz edebilecek bir şeyi belirleyin

Hayatınızda sizi en mutsuz edebilecek bir şeyi iyice düşünüp belirleyin. Belirlediğiniz sorunu nasıl mı çözeceksiniz? İşte bu aşamada iş planınız devreye girecek! Eğer aşamaları yeterince basitleştirirsek, hızla sorunu çözmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Muzdarip olduğunuz soruna getirdiğiniz çözümü başkalarıyla paylaşın. (diğer bir anlamıyla iş planı yaratın, başkalarının da bu çözümden yararlanmasını sağlayın, aynı zamanda kâr edin).


3) Büyük düşünmekten çekinmeyin

Projenizle ilgili hayaller kurun. Örnek olarak Elon Musk’ı ele alalım mesela.  PayPal’ı kuran, SpaceX projesiyle uzay seyahatini mümkün kılan, geleceğin sokaklarda olacak elektrikli arabaları yaygınlaştırmak için uğraşan, deniz altında kullanabilecek bir araç geliştiren bir kişiden bahsediyoruz. Kendisine nasıl böyle çözümlerle insanların karşısına geçtiği sorulduğunda, “Geleceğimizin dünyasını insanlığını etkileyebilecek sorunlar hakkında düşünüyorum.” cevabını vermiştir.

Sizlerin yapmak istediğiniz çözümler Elon Musk’un ki kadar pahalı ve karmaşık olmak zorunda değil. Yine de geleceğin sorunları üzerinde düşünmek, kısa vadede size bir şey kazandırmasa bile uzun vadede sizi ileri taşıyacaktır.


4) Şansınızı sonuna kadar deneyin

Aklınızda bir iş modeline uygulayabileceğiniz herhangi bir fikir varsa durmayın ve çalışmaya koyulun. Düşündüğünüz fikir yeterince ilgi görmese de, kuracağınız girişim size başka hiçbir şeyin veremeyeceği deneyimler kazandıracaktır. Tüm bu süreçler sırasında edineceğiniz deneyimler, bir başka yeni fikirlerin oluşmasıyla sonuçlanabilir.

Yeni ufuklara açılın, yaratıcılığınızı geliştirin- medyabiz


5) Yeni ufuklara açılın, yaratıcılığınızı geliştirin

Yeni bir fikir keşfetmenin en iyi yollarından biri yaratıcılığınızı geliştirecek faaliyetlerde bulunmaktır. Bir önceki maddede “şansını dene” kısmı aslında yaratıcılığınızı da geliştirir ve yeni fikirler oluşturmanıza yardımcı olur. Görmediğiniz dünyalar görün, yepyeni ritüeller edinin, “asla yapmam” dediğiniz şeyleri yapın ve ufkunuzu genişletin. Bu sayede düşünce ve çalışma yapınızın iyileştiğini ve daha farklı düşünmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Yeni bir fikir geliştirme ve girişimciliğe kolları sıvamanın yöntemleri elbette bunlarla sınırlı değil. Ancak iyi bir başlangıç noktasına ihtiyacınız varsa bu yöntemler sizin için faydalı olabilir.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here