Geçmişten Günümüze Dünya ve Güneş Sistemi

0
güneş sistemi-medyabiz
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

İnsanlık var olduğu tarihten beri bulunduğu dünyayı ve evrendeki yerini keşfetmek ister. Bu yüzden de bazı fikirler ve hipotezler ortaya çıkmıştır. Bugün sizler için dünya ve güneş sisteminin nasıl olduğunu ilk tahmin edenleri derledik.


İlk başlarda farklı din ve uygarlıklardan dünyanın şekli ve yeri ile ilgili bazı fikirler ortaya çıktı, bunlardan bazılarını sayacak olursak. Evrenin kaplumbağanın kabuğu üzerinde durduğunu söyleyenlerden Hintlilere de göre dünya boğanın boynuzları üzerinde durması gibi. Orta çağ kiliselerine göre ise dünya evrenin merkezinde ve dünyanın şeklinin düz bir tepsi gibi olduğu ve bu tepsinin kenarlarına geldiğinde ise düşeceği düşünülür. Kuran-ı Kerim de ise sadece dünyanın yuvarlak olduğu değil dünyanın dönüşüyle de ilgili ayetlerden bahsediyor. Peki söz gelelim bu konu hakkında ortaya atılmış teoremlere.

Bunlardan biri eski Yunanistan’da Aristoteles’in kutup ışıklarından yola çıkarak, Mısır’dan ve Yunanistan’dan bakınca kaydettiği konum farkından yola çıkarak dünyanın çevresinin uzunluğunun 400.000 stadyum büyüklüğünde olduğunu tahmin ediyor ancak bu stadyumun büyüklüğü tam olarak tahmin edilemese de bazı tahminlere vardır. Stadyumun 180 metre olduğu gibi bu kuramın bu gün ki uzunluğu hesaplandığında ise Aristoteles’in kuramının yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olduğu ortaya çıkmıştır. Yalnız Aristoteles dünyanın yuvarlak olduğunu kabul ederken dünya evrenin merkezindedir düşüncesini de kabul ediyor.

Bu konu hakkında çeşitli diğer hipotezler yapılmış olsa da diğer bir dikkat çekici hipotez ise MS. İkinci yüzyılda Ptolemaios tarafından güneş sistemini bütünsel bir kroki şeklinde modellemesi oldu. Bu krokide merkez yine dünyadır ve bu dünyanın çevresinde 8 tane kubbe vardır. Bunlar 1. katman Ay, 2. Merkür, 3. Venüs, 4. Güneş küresi, 5. Mars, 6. Jüpiter, 7. Satürn ve en sonda ise sabit yıldız kubbesi vardı. Bu kubbenin ilerisinde bir şey yoktu, bu modelleme o zaman ki kiliselerin işine geldi. Çünkü bu modelleme kutsal metinlere uyumluydu ve sabit kubbenin arkasında cennet ve cehennem var olduğuna inanılırdı.

 

Günümüze en yakın bir teoriyi yaklaşık 450 yıl önce teleskobuyla uzayı inceleyen ve bulduğu keşifle bilimsel bir çığır açan Galileo Galilei oldu. Galileo belli aralıklarla güneş sisteminin en büyük gezegeni, Jüpiter’i incelerken bu gezgenin üzerinde 4 tane siyah nokta keşfetti ve bu noktaların belli zaman aralıklarında yerlerini değiştirdiğini gözlemledi. Bunların Jüpiter’in uydusu olup onun etrafında döndüğünü keşfetti bundan yola çıkarak dünya eğer evrenin merkeziyse bu uydularında dünyanın etrafında dönmesi gerektiği ve dünyanın merkez olmadığını ortaya çıkardı. Dünyanın yuvarlak olduğu hipotezi ise “Eğer ufuktan gelen bir geminin önce yelkenleri sonra teknesi görünür eğer dünya düz olsaydı geminin tamamını görürdük.” Ne yazık ki o zamanın baskıcı kilise yönetimi Galileo’ya zorla bu fikrinden vazgeçirmişti ancak dünya bu görüşten vazgeçmedi.

Günümüzde ise teknolojinin sağladığı imkânlar ile uzay çalışmaları yürütüp dünyanın şeklini öğrenmekle kalmadık güneş sistemini ve hatta galaksimizi daha ileriki zamanlarda ise başka galaksileri keşfettik. İlk olarak dünyanın şeklinin tam yuvarlak olmadığı Geoit diye adlandırdığımız ekvatordan hafif şişkin bir şekli olduğunu ortaya çıkmıştır. Güneş sisteminin dizilişinin ise merkezde güneş olduğu ve etrafında dönen gezegenler vardı bunlar, sırasıyla 1. Merkür, 2. Venüs, 3. Dünya ve Dünyanın uydusu Ay, 4. Mars, 5. Jüpiter, 6. Satürn, 7. Uranüs, 8. Neptün, 9. Plüton olarak belirlendi. Güneşimizin de uyduğu bir rota var; Samanyolu galaksisi. Bu dev yapılarla dolu bir galakside evrenin merkezinde olmayıp aslında çok küçük bir toz zerresi gibi bir yerde olduğumuzu keşfettik. Tabi bu keşifler sonlanmışta değil her geçen gün yeni keşiflerle içinde bulunduğumuz evreni tanımaya ve anlamaya çalışıyoruz. 

Sarı noktada güneşimiz var evrendeki ne kadar küçük bir yerde olduğumuzun kanıtı.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here