En Hızlı Wi-Fİ Bağlantısına Nasıl Ulaşırsınız?

0
En Hızlı Wi-Fİ Bağlantısına Nasıl Ulaşırsınız - medyabiznet
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Router’ını tam güçte kullandığınıza emin misiniz? Değilseniz, uzun ama faydalı olabilecek makalemizle hızlı bir Wi-Fi bağlantısına kavuşabilirsiniz.Hayatımızın büyük bir kısmını kaplayan kablosuz ağlar ya da Wi-Fi’lar gelişen teknoloji ile birlikte daha da öneme sahip oldu. Her teknolojik cihazın Wi-Fi gereksinimi olduğunu düşünürseniz onu en verimli şekilde kullanmanın bir yolunu bulmamız lazım. Elinizdeki router/modem‘ler belki üst seviye ürünler olabilir ancak onları optimum şekilde kullandığınıza emin misiniz? İşte bu yazımızda bunu nasıl yapacağınızı sizlere anlatacağız.

Wifi 2 - MedyaBizNet


Ne dilediğine dikkat et, sonra gerçekleşebilir!

1999 yılında Apple, AirPot adı ile 802.11b bağlantı standartını halka sunduğunda o zaman ki hız 11 Mbps‘idi. Üzerinden geçen onca yıl boyunca gelişen kablosuz teknolojinin şu anki standartları 802.11g ile 54 Mbps‘a kadar gelmiş durumda. Kaldı ki artık herkesçe kullanılan bu standart son dönemde 802.11ac ile daha da ilerlemeye devam ediyor. Fakat bir cihazın teknik yönü açısından her zamanki gibi router’lar konusunda da olay ne yapabildiği değil, gerçekte ne yaptığı.

Misal 11b standartlarında hızınız ortalama olarak 2 Mbps iken 11g standartında hızınız 20 Mbps civarlarında gezinir. Peki, geriye kalan 34 Mbps nerede? Neden onu optimum şekilde kullanmıyoruz? İdeal koşullar altında bile bu düşüklüğün çeşitli nedenleri bulunsa da bu çeşitlerin çoğunluğu kablosuz iletişimin kendi doğasından ve verilerin kestirelemez bir ortam olan elektromanyetik havada ilerkenki tutarlılığını korumak için kullanılan tekniklerden kaynaklanır. Burada sizlere detaylı olarak kablosuz iletişimin mekaniğini anlatmayağım ancak bilinmesi gereken temel noktalar olduğu da bir gerçek.Pek çok Ethernet iletişimine nazaran kablosuz bağlantılar yarı-çift yönlü (dublesk) iletişim sistemleridir. Hem dizüstünden router’a hemde router’dan dizüstüne iletişim yapması onu dublesk yanını gösterirken bu iletişimi sırayla yapması onun “yarı” kısmını temsil eder. Tıpkı telsizler gibi, birisi telsizle konuşurken diğer taraf sadece dinleme imkanına sahiptir ve konuşan taraf veri akışının bittiğini “Tamam” gibi sonladırma bilgisi ile belirtir.

İşte kablosuz iletişimde de paketler karşı tarafa gönderildiğinde en son gönderilen ACK paketleri transferin tamamlandığını belirtir. Bu durumda bir ağı birden çok kişi kullandığında, misal ofisinizdeki gibi, 300 Mbps gibi kulağa iyi gelen bir hız ile ağa bağlanan cihazlar arasında paylaşılan bu bant genişliğinden ve onların bitemeyen veri alışverişlerinden dolayı oldukça düşer. Hatta bazı durumlarda veri dağıtımının yarıya kadar düştüğü görülebilir.

Komşu komşunun veri aktarım hızına muhtaçtır

Kablosuz iletişim mekaniği pek çok elektronik cihaz gibi temelde radyo dalgaları ile çalışan bir sistemdir. Dolayısı ile etrafta kendisi ile aynı cinsten bir iletişim bulunduğunda, tıpkı yolda rastlaştıklarında gereksiz muhabbete giren teyzeler gibi, onunla etkileşime girme eğilimi vardır.

Dolayısı ile bir kablosuz bağlantı hızın etkileyen en büyük unsur radyo dalgalarının çakışmasıdır. Gönderilen veriye ait olmadığı halde alınan her bir radyo dalgası parazit olarak değerlendirilir ve gönderilen verideki paketlerin kaybına veya bozulmasına yol açar. Ne yazık ki kablolu çakışmanın en büyük kaynağı, birbiri üstüne binen baz istasyonlarının çakışmasına yol açan Wi-Fi’nin kendisidir.


Dolayısı ile hızınız yükseltmek için yapmanız gereken ilk şey yayın yapan kanalınızı olabildiğince izole yapabilmektir. Ya da bir diğer değiş ile en az kullanılan kanalı seçmenizdir. Bunun için gerek Mac‘te ve hatta Android cihazlarda bile kullanabileceğiniz yazılımlar mevcut. Router’ları biraz kurcalamış olan kişiler Wi-Fi sinyallerinin 1 ile 13 arasında farklı kanallar yolu ile ilerlediğini bilirler. Aynı kanal üzerinden ne kadar çok router yayın yaparsa bu kanal üzerinden yapılan yayının ve dolayısı ile sizin routerınızın hızı da o kadar düşecektir. Eğer cihazınızda “Bir kablosuz ağa bağlan” komutu sonrasında etrafta (sizinki dahil) şifreli ya da şifresiz pek çok seçenek görüyorsanız o zaman muhtemelen bu diğer cihazlarla aynı kanalı kullanıyorsunuz demektir.

Temel olarak kablosuz ağları tarayarak erişim alanındaki bütün cihazların hangi kanal üzerinden yayın yaptığını öğrenen bu yazılımlar sayesinde en az kullanılan kanalı öğrenir ve router’ınızın bu kanal üzerinden yayın yapmasını sağlayarak radyo sinyallerinizin çevrenizdeki diğer router’ların radyo sinyallerini ile çakışmasını önleyebilirsiniz. Bu çakışmanın en aza inmesi için genel kullanılan kanaldan olabildiğince uzak bir kanalı seçmeniz olacaktır. Genellikle 1 ve 6‘nci kanallar ile 11.kanal seçildiği için 8 veya 9‘uncu kanal ideal bir tercih olabilir.


1’inci, 6’ıncı ve 11’inci kanallar üst üste binmediğinden en sık kullanılan kanallardır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here