Dünyanın En İyi Sinema Deneyimi IMAX, Nasıl Bir Teknoloji?

0
IMAX
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

“Image Maxımum” yani maksimum görüntü anlamına gelen IMAX, yüksek boyuttaki görüntü kalitesi ile izleyenleri büyüleyen dev perdelerde sunulan filimlerde gördüğümüz teknolojidir.


IMAX kameralar da bu koca perdeler için 70 mm’ye çekim yapan kameralardır. 70 mm’yi şöyle anlatabiliriz. Etrafta sıklıkla duymuş olduğunuz “Full Frame” terimi standart film boyutu olan 35 mm için geçerlidir ve çok kaliteli  ile yüksek kaliteli değerleri arasında film ve fotoğraflar elde etmenizi sağlar. IMAX kameraları ise bunun iki katı olan 70 mm’ye çekim yaparlar. Kalite farkını siz düşünün.

IMAX nedir

Sokakta karşılaşmazsınız ama olur da görürseniz 3D IMAX kameraların ne kadar heybetli olduğunu anlayabilirsiniz, çünkü kamera tek başına 110 kg kadar geliyor. IMAX teknolojisi sadece kamerada bitmiyor. Projeksiyon makineleri ve sinemanın dev perdeleri de alıştığımız türün epey bir uzağında. IMAX sinemalarının perdeleri 22 metre genişliğinde ve 16 metre yüksekliğinde. Bu dev perdeyle sinema zevkinin ne kadar etkileyici olacağını siz düşünün bunun dışında perdenin içbükey yapısı ile yüksek bir görüş açısı sunuyor.

Teknolojinin bir diğer etkieyici özelliği ise burada kullanılan projeksiyonların 15 bin watt’lık dev bir lamba ile çalışması ki bu lambanın ışığı aya doğru yansıtılırsa bu ışığın aydan görülmesi mümkün. IMAX teknolojisi özellikle doğa çekimlerinde kullanılır çünkü yüksek kaliteli çekim beraberinde oldukça dolgun bir faturayı getirir. Pahalı ekipmanlar nedeniyle hataya yer bırakmayan ekipmanlara rağmen Interstellar gibi etkileyici IMAX filmlerini sinemalarda izleyebiliyoruz. Kameranın ağırlığından bahsetmişken projeksiyonun ağırlığından bahsetmeden de etmeyelim. IMAX projektörün ağırlığı 2 tona yaklaşıyor. Sanırım film sektörünü de artık “ağır sanayi” sınıfına sokabiliriz.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here