Dünyada İlk Örnekleri Görülen En Eski 5 Eşya

0
tarih-medyabiz
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Tarihte kesin bir bilgi yoktur, yeni kanıtlar çıkana kadar geçerlilik vardır. Bu yazımızda Dünyada ilk örnekleri görülen en eski eşyaları listeledik.5) 
Dünyanın en eski ders kitabı ”papirüsten” (4.887 yaşında)

Mısır Firavunu İssi’nin Başyardımcısı Ptah – Hotep’in M.Ö. 2870 yılında hazırlanan kitap mısırda eğitim gören soylulara ahlak ve hikmet öğretmek için yazılmış bir ders kitabı niteliği taşıyan ilk kitaptır. Tabi tarihte sürekli yeni bulgular ortaya çıktı için bundan daha eskisi de çıkmayacak değildir.4) Dünyanın en eski kılıcı (5.000 yaşında)

Malatya Arslan Tepe’de bulunan 5000 yaşındaki dünyanın en eski kılıçlarından biri bulunmuştur. İnsanoğlunun endüstriyel alanda bakırın eritip malzeme yapımında kullanılmasının en eski kanıtı niteliği taşıyan bu kılıç 44,2 santimetre boyunda olması şaşırtıcı değildir aslında, o zamanlarda madenciliğin fazla gelişmemiş oluşu bakırında az bulunan bir maden durumuna düşürmüştür.3) Dünyanın en eski ağacı olan Bristlecone çamı (5.000 yaşında)

California’da olan ağaç yeri Amerikan Orman Koruma Müdürlüğü tarafından söylenmeyen dünyanın en yaşlı Bristlecone çamı tam 4.800 yaşında. Çok yoğun bir reçineye sahip olması nedeniyle, böcek ve mantarların istilasına uğramıyor.2) Dünyanın en eski kemikten yapılma takısı (46.000 yaşında)

Avusturalya’nın batı bölgesinde bir kaya sığınağında, kaburga kemiğinden yapılmış dünyanın en eski takısı bulundu. Avusturalya Ulusal Üniversitesi Sue O’Connor’un kazılarda bulduğu takı üzerinde yapılan tarihlendirme çalışmalarında üzerinde işçilik izlerinin olduğu tespit edildi.1) Dünyanın en eski Kristali- (4,4 milyar yaşında)

Avusturalya’da bir hayvan çiftliği yakınların dünyanın en eski parçalarından biri 2014 yılında gün yüzüne çıkmıştır. Bu kristali Wisconsin Üniverstesi’nden John Valley ve ekibi, tarihlendirme testlerine sokarak kristalin dünyanın oluşundan kısa bir süre sonra oluştuğu kanısına ulaştılar.

Kristalin doğumunda yaklaşık 100 milyon yıl sonra mikroorganizmaların faaliyete geçtiği bize ne kadar eski olduğunu bir kez daha vurgulanıyor.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here