Bugünün İşini Yarına Bırakmamanız İçin 10 Önemli Tavsiye

0
Bugünün İşini Yarına Bırakmamak
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Bugünün işini yarına bırakmak rutin haline dönüşteyse, erteleme alışkanlığınızın üstesinden gelmenin yollarını öğrenin.Beynimizin bir davranışın nelere mal olacağını hesaplayıp karar vermemizi, harekete geçmemizi sağlayan kısmı neokorteks. Fakat neokortes her zaman söz sahibi değil. Çünkü içinde bir de limbik sistemimiz var. Bir davranışın zorlukları fazlaysa limbik sistem o davranışı yapmakta pek hevesli olmuyor. Bu durumda neokortes ve limbik sistem arasında bir nevi iktidar kavgası yaşanıyor.

1) Neden Ertelediğinizi Bulun

Belki elinizde projenin zor olacağını ve sizi zorlayacağını düşünüyor ve korkuyorsunuz. Nerden başlamak gerektiğini bilmiyorsunuz. Belki de ufak bir detay konusunda desteğe ihtiyacınız var ama kimden yardım alacağınızı bilmiyorsunuz. Sürekli işi erteleme ihtiyacı duyuyorsunuz ve işi neden ertelediğinizi anladığınız anda stresten ve ayak diretmekten kurtulmanız an meselesi.

Erteleme


2) Zamanınızı Kısıtlayın

Çok zor yada çok sıkıcı düşündüğünüz ertelenmiş bir iş varsa 10 dakika ayırın önce. Bu süre içinde işin zor veya sıkıcı olmadığınızı anlayacaksınız. 10 dakika, 1 saate dönüşebilir, iş tamamlanmış olabilir. Eğer iş olmaz ise yine de işi tamamlama istediğiniz düşük olursa sorun yok, en azından ileri bir adım attınız.

Zamanınızı Kısıtlayın


3) Yapılacaklar Listenizi Gözden Geçirin

Sürekli ertelemekten rahatsız olduğunuz işi listenin en başına alın ve kesinlikle bitirmeden başka işe geçmeyin.

Yapılacaklar Listesi


4) Birden Fazla Deadline Koyun

Bazen bir iş için bolca zaman olur erteler dururuz. Zaman geldiğinde hiçbirşey yapılmamış olur. Böyle durumda olmamak için işi küçük parçalara ayırın. Her görev için farklı deadline’lar belirleyin.

Birden Fazla Deadline Koyun


5) Takıldığınız Noktayı Atlayın

İşleri her zaman sırasıyla yapmak zorunda değilsiniz. Bir iş yapıyorsunuz ve bir yerinde tıkandınız hemen sonraki başlıklara atlayın bunları tamamladıkladıktan sonra takıldığınız noktaya geri dönün.


6) Dikkatinizi Toplayın

Bir işe koyulmadan önce dikkatiğinizi dağıtabilecek tüm unsurları ortamınızdan uzaklaştırın. Telefonunuzu kapatın, bilgisayarınızda sadece işle ilgili programları açık tutun, gazeteleri ortadan kaldırın, sadece işi bitirmeye odaklanın.


7) Ortam Değiştirin

Bir günlüğüne ofisinizi sevdiğiniz yere taşıyın. Aradığınız motivasyona konforlu ve mutlu hissettiğiniz ofis dışı bir ortamda ulaşabilirsiniz.


8) Kısa Molalar Verin

Bir işi erteleme eğiliminde olduğunuzu hissettiğniz anda başka bir işe geçmeden kısa bir mola verin. Bir fincan kahve için, kısa bir yürüyüş yapın, birkaç sayfa kitap okuyun. Zihninizi dağıtınca o işe geri dönün ve kaldığınız yerden devam edin.

Kitap Kahve


9) Kendinizi Ödüllendirin

Günlerdir aramanız gereken müşteriniz var ama eliniz telefona gitmiyor. Şimdi numaraları çevirin bitince kendinize kahve ısmarlayın. Tıkandığınız noktalarda kendinize küçük ödüller belirleyin.


10) Kusursuzluğu Unutun

Kusursuz zamanı ve ortamı bulmayı bekliyorsanız, baya bekleyebilirsiniz. Tüm koşulları dört dörtlük olmasını beklemeden işe koyulun kusursuz sonuçlar beklemeyin.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here