Bebekliğimizi Neden Hatırlamayız?

0
Neden Bebekliğimizi Hatırlamayız
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

En çok merak edilen sorulardan birisi de bebeklik anılarımızı neden hatırlamadığımız üzerinedir. Aranızda birinci yada ikinci doğum gününü hatırlayanınız var mı? Yalnız başınıza durmuyordunuz ve eminiz ki sevdiklerinizle beraber bir doğum günü kutlaması içerisindeydiniz. Peki neden böyle bir şeyi hatırlayamıyoruz?Tamamen insanın doğası nedeniyle. 3 yaşına kadar beyinde gerçekleşen gelişme ile yetişkinlikte gerçekleşen arasında öyle büyük bir sinirsel fark bulunuyor ki bilim insanları bunun için kişilerin bebekliklerini hatırlamıyor olabileceklerini söylüyorlar. Bebekler 2 yaşına kadar artık yürüyebilen, düşünebilen, konuşabilen, akıl yürütebilmeye çalışan davranışlara başlayan birer minik insan halini almaya çalışırlar. Bu yaşta anca insanların isimlerini öğrenirler, basit şarkıları ezberleyebilirler, bazen önceki günlerde olanları hatırlayabilirler. Ama tüm bunları zaman içinde unutabilirler. Hafızaları belki bir iki önemli görüntü dışında tamamen silinir. Bilim insanları geçmişte olanları saklayan hafızamızın beynimizde anı veya öykü şeklinde organize olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle 3 yaşından önce, yer ve karakter gibi kavramlarını bilmiyorlar.

Bebekliğimizi Neden HatırlamayızÜç yaşından küçükler için düzgün konuşabildikleri, anlayış, seziş ve hafıza yeteneklerine sahip olabiliyorlar ama, tüm olayları bir bütün içinde şekillendiremiyorlar, bunu anlatabilecek bir hikayede birleştirip hafızaya kaydedemiyorlar. Bir başka deyişle hafızamız, hayatta neler yaptığımızı ve ne yapıldığını anlamaya başladığımız 3 – 4 yaşlarında çalışmaya başlıyor ve daha önceki olayları hatırlamamız mümkün olmuyor.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Kültür ve sanat gelişmelerini yakından takip eden yazar, aynı zamanda sinema ve televizyon lisans eğitimini sürdürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here