Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - medyabiznet
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Fotoğraf makinelerinden rol çalan akıllı telefonlarımızla, fotoğraf çekme deneyimimizi nasıl arttırabiliriz?


Modern çağ sağolsun, fotoğraf çekmek hiç bu kadar kolay olmamıştı çünkü artık hepimizin cebinde güçlü bir kameraya sahip olan akıllı telefonlar var. Gelişen teknolojiyle beraber ne kadar kolay fotoğraf çekebildiğimizle ilgili ilginç bir istatistik verelim. Tahminen zamanımızda iki dakikada çekebildiğimiz maksimum fotoğraf sayısı, 1800‘lü yıllarda yaşayan tüm insanların çektiği fotoğraf sayısına denk. Ancak çok fotoğraf çekebiliyor olmamız, aynı zamanda iyi fotoğraflar çektiğimiz anlamına da gelmiyor. Tabii ki en başta fotoğraf çekeceğimiz akıllı telefonu iyi seçmemiz gerek.
Daha sonra hem biraz pratik yaparak hem de yardımcı yazılımlar kullanarak çok daha iyi fotoğraflar çekebiliriz. 
Bu konuda öncellikle bazı ufak ipuçları verelim. Bu ipuçları zaten hali hazırda birçok kişinin bildiği ama genellikle atlanabilen konular.

telefon fotoğrafçılığı - medyabiznet


Yatay pozisyonda fotoğrafı çekin

Bir fotoğrafı en kötü gösteren şeylerin başında yer taraflarda çıkan siyah sütunlar geliyordur. O nedenle fotoğraf çekerken yatay pozisyonda çekmeye özen gösterin. Bu hem estetik açıdan fotoğrafı daha geniş bir ekranda veya TV’de görüntülemek istediğinizde daha verimli olur. Ayrıca fotoğrafta daha fazla detay yakalanacağı için gerçekten siyah sütunlar görmek istemiyorsanız akıllı telefonunuz dik konumdayken fotoğraf çekmeyin.

yatay podizyon fotoğraf - medyabiznet


Flaşa dikkat edin

Öznenin derisinin sarı, gözlerininse kıpkırmızı olduğu, hareket bulanıklığının yaşandığı ve arka tarafın süper siyah olduğu fotoğraflara aşinayız değil mi? Bu fotoğraf için suçu fotoğrafı çeken kadar flaşa da atabiliriz. Çünkü akıllı telefonlarımızı LED flaşları çok parlak ve kolayca fotoğrafın renk sıcaklığını değiştirebiliyor. Eğer düşük ışıkta iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız ya farklı bir ışık kaynağı kullanmanız gerekiyor ya da hali hazırda düşük ışık performansıyla öne çıkan bir akıllı telefon kullanmanız gerekiyor. Bu konuda Ultrapixel teknolojisine sahip  HTC One modelleri düşük ışık performansı için iyi bir örnek olacaktır.


Zoom kullanmayın

Neredeyse her akıllı telefonun zoom (yakınlaştırma) özelliği bulunuyor. Ancak akıllı telefonlarımızın kameraları dijital kameralar kadar güçlü lenslere sahip olmadığı için zoom yaptığınızda fotoğraf kalitesinde düşüşler yaşarsınız. Eğer yakınlaştırma kullanmak istiyorsanız fotoğrafı normal olarak çekip, daha sonra PC üzerinde kırpma yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Zoom kullanmayın - medyabiznet


Yazılım nimetlerinden faydalanın

Artık akıllı telefonlarımızın kamera yazılımları birçok farklı ayara imkân tanıyor. HDR, ISO ayarı, gece çekimi, beyaz ayarı derken kurcalayabileceğiniz onlarca farklı kamera ayarı bulunuyor. Kamera ayarlarının yaptığınız değişiklerde nasıl sonuçlar verdiğini deneyimleyin ve çekeceğiniz sahneye göre en optimum ayarları öğrenmeye çalışın.


 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE OYLA!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here